Polis alımı başvurusu sona eriyor! 13 bin polis alınacak!

10 Eyl 2018 |

Polis alımı başvurusu sona eriyor! 13 bin polis alınacak!

Polis alımı başvurusu için son günün ne vakit olduğu birçok polis adayı tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor.

Polis alımı başvurusu için son günün ne vakit olduğu birçok polis adayı tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) lisans ve önlisans mezunları arasından 13 bin polis memuru adayı talebe alımı için başvurular bitmek üzere. Müracaat tarihinin bitmesine çok az bir vakit kala, başvurunun nasıl yapılacağı da merak ediliyor. Peki, Polis alımı başvurusu için son gün ne zaman? 13 bin polis alımı başvurusu nasıl yapılır?

Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) lisans ve önlisans mezunları arasından 13 bin polis memuru adayı talebe alımı için başvurular, 6 Ekim Cuma günü sona erecek.

21. devre POMEM talebe adaylığına lisans mezunu 10 bin erkek, bin kadın, önlisans mezunu bin 800 erkek, 200 kadın olmak üzere yekün 13 bin talebe alımı için başvurular devam ediyor.

Adaylar, 6 Eylül Cuma gününe kadar "http://www.pa.edu.tr" internet sitesinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabiliyor. Aynı siteden adaylarda aranan şartlara da ulaşılabiliyor.

Sınavlarda başarılı olarak POMEM'lerde eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacak.

Emniyet teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları imtihan ücreti yatırmayacak.

Postayla tebligat yapılmayacak

2017 yılı 21. Devre POMEM giriş sınavına başvuruda bulunan adaylardan müracaat ücretini yatırdığı halde internet üzerinden ön müracaat yapmayan ya da yapamayan, ön başvurusunu yaptığı halde şahsen başvurusunu yapmayan ya da müracaat şartlarından herhangi birini taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavı geçersiz sayılan, Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavı'nda başarısız olan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için ani çok ücret yatıran, imtihan ücretini kendi adına yatırmayan adayların imtihan müracaat ücretleri hiçbir şekilde art ödenmeyecek.

Adaylar sınava nerede ve hangi tarihte gireceklerini de Akademinin sitesinden öğrenebilecek. Ayrıca adaylara posta yoluyla veya değişik iletişim araçları ile tebligat yapılmayacak. Lisans öğrenimine devam etmekte olan ve müracaat tarihleri itibarıyla mezun ham veya olamamış adaylardan önlisans diplomaları bulunan ve 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans sınavının P93 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olan adaylar, müracaat kılavuzunda belirtilen öbür şartları da taşımak kaydıyla önlisans üzerinden başvuruda bulunabilecek.

Konuyla ilgili öbür kaynaklardan yapılan açıklamalara saygınlık edilmemesi yönünde uyarıda bulunuldu.

BAŞVURU ÜCRETİ NEREYE YATIRILMALIDIR?

İnternet üzerinden ön müracaat yapan adaylar tarafından imtihan müracaat ücreti olan 75.00 TL (Yetmiş beş) 25 Eylül 2017 saat 09:00'dan 06 Ekim 2017 saat 17:00'a kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA "21. Devre POMEM Giriş Sınavı" isimli hesaba yatırılacaktır.

Sadece Halkbank şubelerinden ve ATM'lerinden müracaat ücreti yatırılabilecektir.

Adaylardan müracaat esnasında istenen belgeler kapsamında "sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu" istenildiğinden ADAYLARIN SINAV ÜCRETİNİ YATIRIRKEN KENDİ ADINA KENDİ T.C. KİMLİK NUMARASI İLE BİRLİKTE, "21.DÖNEM POMEM GİRİŞ SINAVI" için ücret yatırdıklarını belirterek imtihan ücretini yatırmalarını ve alınan dekontun şahsen müracaat evrak teslimi sırasında yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?

Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile beraber kabul edilecektir.)

KPSS'de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8'inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80'ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan ıslak düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki ıslak dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1988 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

Silah taşımaya veya silahlı vazife yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

BAŞVURU İÇİN BOY VE KİLO KOŞULU NEDİR?

Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, kadınlarda 162 cm olacaktır.

Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön lisans programına alınacak öğrencilerin; herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, gövde kitle indeksi 18.00 (dahil) ile 27.00 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir.