Polis alımı için son hafta! Polis Akademisi adaylara uyarıda bulundu!

10 Eyl 2018 |

Polis alımı için son hafta! Polis Akademisi adaylara uyarıda bulundu!

Polis alımı başvurusunun nasıl yapılacağı surat binlerce polis adayı tarafından en fazla merak edilen ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Polis alımı başvurusunun nasıl yapılacağı surat binlerce polis adayı tarafından en fazla merak edilen ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde vazife alma hayaliyle başvurdukları polis alımı başvuruları için vatandaşların fazla az bir zamanı kaldı. Öte yandan Polis Akademisi Başkanlığı, polis alımı başvurusu yapacak olan adaylar için diploma uyarısında bulundu. Peki, Polis alımı başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar.

POLİS ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Polis Akademisi Başkanlığı adayların başvurusuna açılacak başvuruyla ilgili detayları yayımladı;

21.Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (10.000) erkek, (1.000) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın namzet olmak üzere yekün (13.000) namzet asıl olarak alınacaktır.

POMEM sınavına internet üzerinden ön başvurular, 25 Eylül (dahil)-06 Ekim (dahil) 2017 tarihleri arasında saat:17:00'a kadar https://sinav.pa.edu.tr adresi üzerinden adayın e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapmak suretiyle ve ilgili alanların namzet tarafından lüzumlu bilgileri doldurması şeklinde yapılacaktır.

ÖN LİSANS MEZUNU ADAYLAR ÖN BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

LİSANS MEZUNU ADAYLAR ÖN BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

BAŞVURU KILAVUZUNUN DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

AKADEMİDEN POLİS ADAYLARINA ÖNEMLİ UYARI

Polis Akademisi Başkanlığı, polis alımı başvurusu yapacak olan adaylar için diploma uyarısında bulundu. İşte, akademinin yapmış olduğu o uyarı;

Lisans mezunu adayların eğitim düzeylerine göre müracaat yapmaları gerekmektedir. Lisans mezunu olan adaylar (önlisans diplomaları olsa dahi) önlisans mezunu olarak müracaat yapmaları halinde başvuruları geçersiz sayılacaktır. 

Halen lisans öğrenimine devam etmekte olup müracaat tarihleri itibariyle mezun olmamış/olamamış adaylar önlisans diplomaları ve önlisans için yeterli puanları bulunması halinde öbür şartları taşımak kaydıyla önlisans üzerinden başvuruda bulunabilirler.

BAŞVURU ÜCRETİ NEREYE YATIRILMALIDIR?

İnternet üzerinden ön müracaat yapan adaylar tarafından imtihan müracaat ücreti olan 75.00 TL (Yetmiş beş) 25 Eylül 2017 saat 09:00'dan 06 Ekim 2017 saat 17:00'a kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA "21. Dönem POMEM Giriş Sınavı" isimli hesaba yatırılacaktır.

Sadece Halkbank şubelerinden ve ATM'lerinden müracaat ücreti yatırılabilecektir.

Adaylardan müracaat esnasında istenen belgeler kapsamında "sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu" istenildiğinden ADAYLARIN SINAV ÜCRETİNİ YATIRIRKEN KENDİ ADINA KENDİ T.C. KİMLİK NUMARASI İLE BİRLİKTE, "21.DÖNEM POMEM GİRİŞ SINAVI" için ücret yatırdıklarını belirterek imtihan ücretini yatırmalarını ve alınan dekontun şahsen müracaat evrak teslimi sırasında yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?

Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile beraber kabul edilecektir.)

KPSS'de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8'inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80'ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan ıslak düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki ıslak dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1988 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

Silah taşımaya veya silahlı vazife yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

BAŞVURU İÇİN BOY VE KİLO KOŞULU NEDİR?

Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, kadınlarda 162 cm olacaktır.

Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön lisans programına alınacak öğrencilerin; herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, gövde kitle indeksi 18.00 (dahil) ile 27.00 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir.