POMEM İLE PMYO ARASINDAKİ FARKLAR

23 Oca 2023 | Pomem PMYO

POMEM İLE PMYO ARASINDAKİ FARKLAR

POMEM ile PMYO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzün en gözde meslekleri arasında yer alan polislik için POMEM veya PMYO okullarından mezun olmak gerekmektedir. POMEM ve PMYO bir çok yönden birbiri ile aynı özelliklere sahip olsa da aslında farklı okullardır. Bu yazımızda POMEM ile PMYO arasındaki farklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

POMEM ile PMYO Arasındaki Farklar Nelerdir?

PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu): Emniyet Teşkilatının polis ihtiyacını karşılamak amacı ile Polis Akademisi’ne bağlı olan en az lise mezunu polis adaylarına 2 yıllık süre ile ön lisans düzeyinde yatılı, parasız ve üniformalı mesleki öğretim ve eğitim veren eğitim kurumlarıdır.

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi): Emniyet Teşkilatının polis ihtiyacını karşılamak için Polis Akademisi’ne bağlı olarak görev yapan en az ön lisans mezunu polis adaylarına 4 aydan az olmamak üzere parasız, üniformalı ve yatılı mesleki eğitim ve öğretim veren eğitim kurumlarıdır.

POMEM ve PMYO arasındaki farklar ise şunlardır;

•PMYO okullarında 2 yıllık eğitim verilirken POMEM okullarında ise en az 4 ay eğitim verilir.

•PMYO okullarına en az lise mezunu olan adaylar başvuru yapabilir. Fakat POMEM’lere lisans mezunları ile birlikte, başvuru sayısının %20’sini geçmemek üzere ön lisans mezunu olan adaylar başvuru yapabilir.

•PMYO okullarına başvuru yapabilmek için TYT puanı esas alınırken, POMEM okullarına başvuru yapabilmek için ise, KPSS şartı gerekir.

•POMEM mezunlarından lisans mezunu olarak girenler 2 yıllık çalıştıktan sonra Komiser Yardımcılığı sınavına girme hakkına sahipken, PMYO mezunları üniversite öğrenimlerini 4 yıla tamamladıktan Komiser Yardımcılığına başvurma hakkına sahip oluyorlar.

•PMYO’ya katılmak isteyen adaylar 26 yaşından gün almamış olması gerekirken, POMEM bünyesine katılmak isteyen adayların ise 30 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

•POMEM’e önlisans ve lisans mezunları başvurma hakkına sahipken, PMYO’ya lise mezunları ve yaşı tutan tüm ön lisans ve lisans mezunları başvurabilir.

•Eğitim ve öğretim süresi konusunda POMEM ve PMYO arasında çeşitli farklılıklar vardır. PMYO’da eğitim gören adaylar 2 yıl eğitime tabi tutulurken, POMEM’de eğitim gören adaylar ise en az 4 aylık bir eğitime tabi tutulmaktadır.

•POMEM’den mezun olan adaylar 8/1 derecesi ile göreve başlarken, PMYO mezunları 9/1 derecesi ile göreve başlamaktadırlar.