TÜRK POLİS TEŞKİLATININ 175. KURULUŞ YILI

10 Nis 2020 |

TÜRK POLİS TEŞKİLATININ 175. KURULUŞ YILI

polis haftası polislerin beklentileri 3600 ek gösterge polislerin meslek sorunları

TÜRK POLİS TEŞKİLATININ 175. KURULUŞ YILI

Tüm emniyet mensuplarımızı takdirle ve sevgiyle selamlıyor, vatanı ve milleti uğruna canlarını veren tüm Emniyet mensuplarına da, Allah'tan rahmet, onların yakınlarına da,halen görev başında bulunan polislerimize de Polis haftası ve Polis günü vesilesiyle; minnet ve saygılarımızı sunuyoruz.

POLİS KİMDİR?

Polis denilince emniyet teşkilatında görev yapan personel anlaşılmakla birlikte temel çerçevesi ile tam olarak polis; güvenlik hizmetlerini sunan, kamu düzenini ve yurttaşların can ve malı ile temel hak ve özgürlüklerini koruyan, yasa uygulayıcı bir kamu görevlisidir. Dolayısıyla toplum ile iç içe ve toplumda her zaman vardır.( Zeki DOĞAN, Mehmet BAĞIŞ)

Türk Polis Teşkilatının 175. kuruluş yıl dönümünde POLİSLERİMİZİN taleplerinden bahsetmek isteriz.

Uzun yıllardır bekledikleri 3600 EK GÖSTERGE, çalışma saatlerinin düzenlenmesi, alt-üst arasındaki mobingin kontrol edilmesi, polis memurunun robot olmadığını ve yeniden düzenlemeye ihtiyacı olan yapısal problemleri olduğunu normal bir birey gibi ailesine zaman ayıramadığını, üstlerin aşırı baskısı ve düzensiz uzun süre çalışma, polis memurlarımızı yormaktadır. Tüm bunların sonucunda ülkemizde her gün binlerce polis memurumuz maalesef intihar etmektedir.

Tüm sorunların giderildiği, polise istediğinin verildiği, yapısal problemlerin ve mesleğe giriş yönetmeliği, meslek içi yönetmeliğinin de düzenlendiği bir yıl olmasını diliyoruz. Polis bu şekilde mutlu olacaktır. Polisimiz mutlu olursa ailesi de mutlu olur toplum da mutlu olur.

Toplum ile en yakından ilgili olan bu meslek grubuna hak ettiği değer verilmeli talepleri değerlendirilmelidir.

 

EK GÖSTERGE NEDİR?

 

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli unsurlardan bir tanesidir.

Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması anlamına geliyor.

Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1'inci derece kadroları için belirlenerek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istiyor.

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı da aynı olmuyor.

 

 

 

 

 

ERDOĞAN TÜRK POLİS TEŞKİLATININ 175. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Polis Teşkilatının 175. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter paylaşımında, "Ülkemizde barış, refah ve huzurun güvencesi Türk Polis Teşkilatımızın 175. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum. Bu vesileyle milleti, bayrağı, vatanı, devleti için hayatlarını feda eden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı. 

Erdoğan, kurulduğu günden bu yana hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı ilke edinen polis teşkilatının ülkenin her köşesinde gece-gündüz fedakarca görev yaparak, milletin huzur, güven ve şefkat kapısı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Terörle ve örgütlü suçlarla mücadele başta olmak üzere, üstlendiği tüm görevlerde bizi gururlandıran, büyük fedakarlık, cesaret ve kahramanlıkla hizmet veren Emniyet Teşkilatımız, 175 yıllık bilgi ve tecrübesiyle hizmet kalitesini her geçen gün artırmaktadır.

Aziz milletimiz için canı pahasına görev yapan Türk Polis Teşkilatının bundan sonra da halkımızın güven ve sevgisinden güç alarak, yüksek vazife şuuruyla çalışmalarını sürdüreceğine inanıyor; polis teşkilatımızı ileriye taşıyacak her adımın destekçisi olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Türk Polis Teşkilatımızın kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, görevleri başında şehit düşmüş olan kahraman polislerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Tüm Emniyet mensuplarımıza görevlerinde başarılar diliyor, kendilerine en kalbi duygularımla selamlıyorum."

Öte yandan paylaşımda, Türk Polis Teşkilatında, 323 bin 842 personel, 3 bin 528 1.,2.,3.,4. sınıf emniyet müdürü, 402 başkomiser, 596 emniyet amiri, 1932 komiser, 13 bin 994 komiser yardımcısı, 261 bin 648 polis memuru, 2 bin 268 kıdemli başpolis memuru, 2 bin 126 başpolis memuru, 21 bin 319 çarşı ve mahalle bekçisi, 16 bin 129 diğer hizmetler sınıfının bulunduğu bilgisine de yer verildi.