Türkiye'de 9 bin 213 polis and içti

09 Eyl 2018 |

Türkiye'de 9 bin 213 polis and içti

İstanbul, Karaman, Yozgat, Aksaray başta olmak üzere 15 polis okulundan 9 bin 213 polis yemin ederek mezun oldu. İstanbul Florya Şükrü Balcı Polis Meslek Eğitim Merkezi'nden

İstanbul, Karaman, Yozgat, Aksaray başta olmak üzere 15 polis okulundan 9 bin 213 polis yemin ederek mezun oldu. İstanbul Florya Şükrü Balcı Polis Meslek Eğitim Merkezi'nden 690,Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezinde 845 Yozgat'ta 1100, Aksaray'da 761, Karaman'da 461 polis için yemin töreni düzenlendi.

Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde (POMEm) 4 ay süren eğitimlerini tamamlayan üniversiteli 1100 polis adayı, mezuniyet töreninde yemin ederek mesleğe adım attı.Polis adaylarının yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği töreni yaklaşık 5 bin kişi izledi. Polis adaylarının yürüyüşü ardından konuşan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Türkiye'nin eğitimle daha ileriye gittiğini, üniversite mezunu polislerin halkın güvenini sağlamada önemli bir işlevi olacağını söyledi. Üniversite mezunu polislerin aynı zamanda sanatsal yönlerinin de olduğunu, güzel sanatlardan, müzikten, resimden anladıklarını ifade eden Yurtnaç öğrencilere seslenirken "Sevgili gençler; hukukun üstünlüğü prensibini aklınızdan çıkarmayacaksınız. Hukukun üstünlüğü prensibi neydi, yasaların herkese eşit olarak uygulanmasıdır. Hizmet ettiğiniz haklın, anneniz, babanız, kardeşiniz olduğunu düşününün. Eğer böyle yaparsanız hiçbir zaman başarıdan, güzellikten uzak kalmazsınız. Hayat boyu millete devlete hizmet edersiniz" dedi.

Yozgat POMEM Müdürü Şaban Kütükoğlu ise, konuşmasında, Yozgat POMEM'in 1997 yılında kurulduğunu hatırlatarak, "Okulumuz kurulduğu yıldan bu yana emniyet teşkilatına sayıları 10 binleri bulan ülkesinin bölünmez bütünlüğüne inanan, gözünü kırpmadan, ülkesi, için, bayrağı için, devleti için şehit olan polis memurları yetiştirmiştir. Türküye Cumhuriyeti var olduğu sürece de yetiştirecektir. Yozgat POMEM olarak 18. dönem, bin 100 vatan evladını mezun etmenin haklı gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.

HEP BİRLİKTE AND İÇTİLER

Konuşmaların ardından dereceye giren 10 öğrenci ödüllendirildi. Öğrencilerin hep birlikte yemin etmesiyle devam eden mezuniyet töreni öğrencilerin keplerini hayaya atıp bir birleriyle kucaklaşmasıyla tamamlandı. Mezuniyet sevinci yaşayan öğrenciler aileleriyle hasret giderdi.

10 BİN KİŞİ OLARAK BAŞLADILAR

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Karaman'da yaptığı konuşmada "Teşkilata kattığımız taze kan genç memur ve amirler, 15 Temmuz'da ülkemize işgale kalkan FETÖ'cü hainlere karşı abileri ve ablalarıyla birlikte tüm Türkiye'de kahraman bir direniş sergilediler." dedi. Çolak, 15 farklı okulda 9 bin 213 öğrencinin mezun olduğunu söyledi. Bu öğrencilerin 20 Kasım 2016'da 10 bin kişi olarak eğitime başladığını ifade eden Çolak, "Teşkilata kattığımız taze kan genç memur ve amirler, 15 Temmuz'da ülkemize işgale kalkan FETÖ'cü hainlere karşı abileri ve ablalarıyla birlikte tüm Türkiye'de kahraman bir direniş sergilediler. Ülkemizin yeniden yapılandığı bu dönemde polislere çok aktif görevler üstlenmiştir ve üstleneceklerdir." diye konuştu.