Pomem Parkuru

POMEM FİZİKİ YETERLİLİK PARKURU:

POMEM parkuru, Polis Adaylarının Fiziksel Yetenklerini Yani Sporsal Yeterliliklerini Ölçmek Amaçlı Yapılan Parkur Sınavıdır.

POMEM Parkuru - Fiziki Yeterlilik Parkuru : Herhangi Bir İstasyonu Yapmayan Aday Diskalifiye Olur. Toplamda 72 Metre Olan Parkur 7 İstasyondan Oluşmaktadır.

1. İstasyon Sıçrama Tahtası ; Pomem parkurunun il istasyonu için, Adaylardan,40 Santim Yükseklikte, 20 Santim Genişlikte Olan Tahtanın Üzerinde 5 Sıçrama Yapmaları İstenmektedir. Bu İstasyonun Cezası Sıçramanın Tek Ayak Düşerek Yapılmasıdır. Bu Hareket Adayın Bitirme Süresine +2 Saniye Olarak Eklenir. Beş Sıçramanın Tamamını Tek Ayak Düşerek Yapan Aday,İstasyonu Yapmamış Sayılır Ve Diskalifiye Olur.

2. İstasyon 6 Adet Lastik İçinden Geçmektir; Pomem parkurunun ikinci istasyonu olan lastik geçme istasyonunda, Adayın Basmadığı Her Lastik +2 Saniye Ceza Olarak Bitirme Süresine Eklenir. İstasyonlar Arasında En Çok Ceza Alma Riski Olan İstasyondur

3. İstasyon Ağırlık Taşıma İstasyonudur; Pomem parkurunun üçüncü istasyonu ağırlık taşımada, Erkek Adaylar İçin 15+15 Kg , Bayan Adaylar İçin 10+10 Kg Ağırlık Torbaları İle Arasında 12 Metre Uzunluk Olan İki Duba Arasında, Adayın Ağırlıklarla İstasyonu Tamamlaması İstenir. Dubalardan Her Birini Düşürmek,Adayın Bitirme Süresine +1 , Dönüşlerde Ağırlık Torbalarından Birini Duba İçerisinden Geçirmek +1 Saniye ,İstasyonu Bitirirken Dubayı Geçmeden Ağırlık Torbalarını Bırakmak Adayın Bitirme Süresine +1 Saniye Ceza Olarak Eklenir.

4.İstasyon Sağlık Toplarına Dokunma İstasyonudur;   Pomem parkurunu dördüncü aşaması sağlık toplarına dokunmaktır. Bu İstasyonda Toplamda Üç Dokunuş İstenmektedir. İlk Dokunuş Uzaktaki Topa Olmak Üzere Hareket Başlar. Adayın Dokunmadığı Her Top,Adayın Bitirme Süresine +2 Saniye Ceza Olarak Eklenir. Aday İlk Yakındaki Topa Ve Sonra Uzaktaki Topa Dokunarak Hareketi Tamamlarsa +6 Saniye Ceza Süresi,Adayın Bitirme Süresine Eklenir.

5. İstasyon Takla İstasyonudur; Pomem parkurunun beşinci istasyonu takla istasyonudur. Son Sağlık Topu Dokunuşundan Sonra Köşede Bulunan Dubanın Arkasından Dönerek Minderde Hareket Uygulanır. Dubanın İçerisinden Taklaya Girmek +2 Saniye Ceza Olarak ,Adayın Bitirme Süresine Eklenir.

6. İstasyon Slalom Koşu İstasyonudur; Pomem parkurunun altıncı istasyonu slalom koşudur. Sağlı Sollu Çapraz Yerleştirilmiş Slalom Çubukları Arasında Adayın Koşması İstenir. Düşürülen Her Çubuk ,Adayın Bitirme Süresine +2 Saniye Ceza Süresi Olarak Eklenir.

7. Ve Son İstasyonumuz,4 Engelden Oluşmaktadır; Pomem parkurunun son istasyonu engel geçme istasyonudur. İlk Engel Üzerinden,İkinci Engel Altından Şeklinde İstasyon Tamamlanır. Düşürülen Her Engel ,Adayın Bitirme Süresine +2 Saniye Olarak Eklenir.

Son Engel Altından Geçen Aday Fotosel Arasından Geçerek Pomem Parkurunu Tamamlamış olur. Ve Süresi Ekranda Yazar. Varsa Ceza Puanları Eklenir. Adayın Bir Sonraki Aşama Sözlü Mülakata Kalıp Kalmayacağı Bu Aşamada Belli Olur.

Önerdiğimiz Pomem Parkur Kurslarında Adaylara Fiziki Yeterlilik  Parkurunun Her İstasyonu Teknik Eğitim Kısmı Anlatılır Uygulama Olarak Gösterilir Ve Adaya Bol Tekrarlı Tüm İstasyonları En Kısa Sürede Yapmaları İçin Eğitim Verilir.
Tüm İstasyonları Öğrenen Adaylara Sınavdaki Gibi Fotosel Eşliğinde Tam Parkur Derecesi Aldırılır.

ŞEHRİNİZDEKİ POMEM KURSUNUZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

YAZAN: TUĞBA KOÇ


SOSYAL MEDYA
HESAPLARIMIZDAN BİZİ TAKİP EDİP;

- POLİS, BEKÇİ ALIMLARI

- ASKER ALIMLARI

- BAŞVURU ŞARTLARI

- BAŞVURU TARİHLERİ