POMEM başvuru nasıl yapılır? Polis akademisi 10 bin polis alımı yapacak

10 Eyl 2018 |

POMEM başvuru nasıl yapılır? Polis akademisi 10 bin polis alımı yapacak

10 bin polis alımı başvurusu için heyecan başladı. Ön Lisans ve Lisans alanlarından yekün bin kadın ve 9 bin erkek namzet kabul edecek olan Polis Akademisi Başkanlığı,

10 bin polis alımı başvurusu için heyecan başladı. Ön Lisans ve Lisans alanlarından yekün bin kadın ve 9 bin erkek namzet kabul edecek olan Polis Akademisi Başkanlığı, POMEM'lerde eğitime tabi tutulacak olan adaylar için şartları henüz yayımlamadı. Peki, 10 bin polis alımı başvurusu için müracaat şartları neler olacak? İşte, geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirilen polis alımı müracaat şartları ve Polis Akademisi internet sitesi üzerinden yayımlanan bazı bilgiler

Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) resmi sitesinden yapılan açıklamada, lisans mezunlarından 7 bin 200 erkek, 800 kadın ve önlisans mezunlarından ise bin 800 erkek ile 200 kadın olmak üzere toplamda 10 bin talebe adayının alınacağı duyuruldu.

Polis Akademisi Başkanlığı, 22. devre POMEM polis alımı başvurusu hakkında duyuru yayımladı.

Lisans mezunları arasından 7 bin 200 erkek, 800 kadın ve Ön Lisans mezunları arasından bin 800 erkek, 200 kadın alımı yapacak olan POMEM, yekün 10 bin talebe adayını kabul edecek. POMEM müracaat şartları hakkındaki detaylar ise ilerleyen günlerde yapılacak.

İşte, o açıklama:

"Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine 22. Devre için lisans mezunlarından 7.200 erkek, 800 kadın, önlisans mezunlarından 1.800 erkek ve 200 kadın olmak üzere yekün 10.000 talebe adayı alınacaktır.

Ön başvurular Polis Akademisi internet sitesinden yapılacak olup, ön müracaat tarihleri, adaylarda aranacak şartlar ve istenecek belgeler aynı sitede önümüzdeki günlerde açıklanacaktır."

GEÇTİĞİMİZ DÖNEMİN BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİ?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından duyurunun ardından gözler müracaat şartlarına çevrildi. 22. Devre Polis Alımı müracaat şartları henüz yayınlanmadı. İşte, geçtiğimiz devre yapılan alımlarla ilgili şartlar hakkında bazı detaylar;

"Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile beraber kabul edilecektir.)

KPSS'de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8'inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80'ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan ıslak düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki ıslak dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1988 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

Silah taşımaya veya silahlı vazife yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, kadınlarda 162 cm olacaktır.

Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön lisans programına alınacak öğrencilerin; herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, gövde kitle indeksi 18.00 (dahil) ile 27.00 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

.player-inline {display: inline-block;padding-bottom: 56.25%;position: relative;width: 100%;z-index: 5;}.player-box {height: 100%;left: 0;position: absolute;top: 0;width: 100%;}Son 24 saatte ne oldu? (05.03.2018-2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..daha çok video için